Twoja wyszukiwarka

Wyniki wyszukania

27 lutego 2009

Ekstremalne odchudzanie - optymalizacja Ubuntu cz.1

Myk ten działa również na nowszych wersjach 8.10 i 9.04... Generalnie nie ruszamy niczego co chce w ramach zależności wywalić ubuntu-standard ubuntu-minimal i ubuntu-desktop.Nie będzie to artykuł o cud diecie ale zapewne kiedyś napiszę coś na ten temat. Tą część artykułu poświęcę różnym formą oczyszczania, przez co nasz system nieco się odchudzi i może troszkę przyspieszyć zwłaszcza jeśli mamy małe dyski a na pewno pomoże utrzymać porządek.

Po instalacji, zanim uaktualnimy nasz system, warto wcześniej zrobić "odkurzanie" systemu aby nie ściągały nam się niepotrzebne megabajty z netu. Każdy nieużywany program w systemie jeśli będzie dostępna dla niego poprawka lub nowsza wersja dociągać ją będzie z netu. Zaoszczędzimy czas, pieniądze, energię, przyczynimy się do mniejszej emisji CO2 i zadbamy w ten sposób o nasze środowisko i co najważniejsze będzie nam się dobrze i przyjemnie pracowało.

Opisy czyszczenia Ubuntu i pochodnych można znaleźć porozrzucane w sieci, niemniej zbiorę je w całość i uzupełnię te opisy o działania, które inni nie opisują a system dzięki nim może jeszcze schudnąć o ponad 300MB. Na koniec uwaga żeby nie było jak coś usuniesz co nie powinieneś.

UWAGA: Mój system pracuje stabilnie i ma się dobrze ;) jeśli wykonasz wszystko według opisu podobnie powinno być u Ciebie. Jeśli nie wiesz co robisz to uważnie postępuj według opisu albo zrezygnuj z działania. Zachowuj kopie plików konfiguracyjnych w razie jak by się coś stało i czytaj wyskakujące komunikaty o niespełnionych lub usuwanych zależnościach. Wszystkie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. W artykule jako edytora używamy gedit i apt-get do instalacji paczek. O Synapticu tylko wspomniałem jak go używać z wymienionymi tu programami i zamieściłem poglądowe screeny do opisów usuwania zbędnego oprogramowania. Lista plików do usunięcia widoczna na screenach zaznaczona na czerwono, jak to w Synapticu. Klikając powiększamy screeny. Na końcu zamieszczę plik eksportu wszystkich plików do usunięcia oraz do instalacji lokalizacji pl.

Na początek proponuję instalację dwóch paczek deborphan i localepurge. Localepurge po instalacji wyświetli okienko w którym zaznaczamy naszą lokalizację jaką używamy w systemie dla pl zaznaczamy pl_PL, pl_PL.UTF-8. Jeśli ktoś używa innego języka to zaznaczamy odpowiednie pola. Od tej pory podczas instalacji dowolnego programu localepurge będzie czyścił nasz system z niepotrzebnych języków utrzymując automatycznie porządek i zwalniając miejsce na dysku. Jeśli ktoś lubi wersje klikaną pod Gnome ściągamy nakładkę pod orphaner - gtkorphan.

sudo apt-get install deborphan localepurge gtkorphan

Jeśli zajdzie w przyszłości potrzeba przeedytować ustawienia localepurge, robimy to w pliku

sudo gedit /etc/locale.nopurge

Czasami na dysku zostają niepotrzebne biblioteki po usuniętych programach, które w ramach zależności zostały zainstalowane. Aby nasz system oczyścić z już niepotrzebnych plików, okresowo po usuwaniu programów możemy sprawdzić czy coś po sobie nie zostawiły. Do tego służy drugi z tych plików deborphan. Użyjemy go dopiero jak pousuwamy wszystkie zbędne programy.

Teraz zainstalujemy polska lokalizację Gnoma, Openoffice i słowniki (z zależnościami) jeśli jeszcze jej nie masz.

sudo apt-get install language-pack-gnome-pl language-pack-pl language-support-pl language-support-translations-pl



Przystępujemy do usunięcia niepotrzebnych programów. Z tych usuń tylko te, których nie będziesz używać. Każdy ma jakieś ulubione, jeśli któryś z nich jest na liście pomiń go. Użyjemy do tego Synaptica bo łatwiej się wyszukuje przy takiej ilości plików.

Jeśli używasz tylko polskiej lokalizacji niepotrzebne Ci będą:
Synaptic -> Szukaj -> en es de bn pt xh za au



Jesli masz Hasee i nie używasz tych plików to zaznaczaj:
Synaptic -> Szukaj -> nvidia fglrx compiz



Teraz usuniemy niepotrzebne sterowniki xorg bo takich kart nie ma w naszym Hasee
Synaptic -> Szukaj -> xserver-xorg-video



Pozostałości po językach i prog do zdalnego łączenia
Synaptic -> Szukaj -> rdate wamerican wbritish



Reszta programów i chińskie/tajskie krzaczki, przypominam jeśli coś z tego używasz pomiń to
Synaptic -> Szukaj -> tracker totem tomboy ttf
UWAGA: zostawiamy libtotem-plparser12



Synaptic -> Szukaj -> evolution ekiga pidgin
UWAGA: zostawiamy evolution-data-server-common



Synaptic -> Szukaj -> orca rhythmbox gimp
UWAGA: zostawiamy libgimp2.0 gimp-help-common gimp-help


Synaptic -> Szukaj -> transmission games



Synaptic -> Szukaj -> brltty gnome-pilot



Synaptic -> Szukaj -> splix vino vinagre rdesktop tsclient



Synaptic -> Szukaj -> libmono0 mono-common f-spot



Dla spokoju i dobrego nawyku czyścimy cache ściągniętych plików i wywalamy z systemu nieużywane pozostałości. Na końcu uruchamiamy orphaner, zaznaczam w nim wszystkie osierocone biblioteki. Po usunięciu mogą pojawić się nowe, więc usuwamy tak do skutku aż lista się nie wyczyści.
UWAGA: Usuwamy wszystko „z głową”, czasem deborphan może błędnie oznaczyć niektóre pakiety oraz samodzielnie skompilowane paczki za zbędne.


sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove -purge
sudo orphaner


lub

sudo gtkorphan jeśli instalowaliśmy nakładkę graficzną

Po tych operacjach mamy blisko 700MB zwolnionego miejsca co widać na dolnym pasku w Synapticu!!!

Możemy także utworzyć własny filtr w Synapticu jeśli na co dzień używamy właśnie jego. Uruchamiamy menedżer pakietów Synaptic, otwieramy okno filtrów (Ustawienia-Filtry) i tam wybieramy Nowy wpisujemy np. Osierocone i na karcie Stan pozostawiamy zaznaczone tylko jedną opcję: osierocone. Od tej chwili w głównym oknie widoczna jest opcja Własne Filtry a w środku stworzony filtr Osierocone. Teraz już można przejrzeć paczki, które zostały uznane za zbędne w Synapticu. Skoro mowa o Synapticu, co jakiś czas, możemy sprawdzić, czy nie pojawiła się opcja "Nie zainstalowane (pozostałości po konfiguratorze)". Jeśli mamy coś takiego, zaznaczamy wymienione tam pakiety i usuwamy zaznaczając opcję usunięcia wraz z plikami konfiguracyjnymi. Jeśli brak takie pozycji, oznacza to, że w naszym systemie nie ma tego typu zbędnych plików.

Jeśli już wszystko wyczyściliśmy możemy zainstalować program nadzorujący zależności instalowanych programów. Kiedy odinstalujemy aplikację, program sprawdzi czy nie zostały pozostawione jakieś zależności lub osierocone pakiety i zaproponuje usunięcie. Instalujemy debfoster, wpisując w terminalu:

sudo apt-get install debfoster

Tworzymy początkowy plik nadzorczy:

sudo debfoster -q

Nakazujemy aby system stosował się do stworzonego pliku nadzorczego:

sudo debfoster -f

Możemy nakazać także aby przy pewnych plikach nie majstrował jeśli nie mamy w planach ich odinstalować. Edytujemy plik nadzorczy i usuwamy te pakiety z listy:

sudo gedit /var/lib/debfoster/keepers

Osierocone pakiety lub pliki zależności do usunięcia sprawdzamy komendą:

sudo debfoster

Do wyboru mamy także program Wajig, konsolowe narzędzie współpracujące w systemie z apt, apt-cache, dpkg, skryptami /etc/init.d i innymi.

Instalujemy wajig oraz graficzny interfej gjig jeśli ktoś lubi klikać:

sudo apt-get install wajig gjig

Aby zobaczyć osierocone paczki wybieramy "Orphans".

Jak widać mamy dużo narzędzi do odszukiwania tego typu plików. Można porównując wyszukane paczki przez te programy, weryfikować, przynajmniej na początku, te pewniejsze paczki do usunięcia. Ja osobiście używam tylko deborphan i jak dotąd nie zdarzyła mi się sytuacja, w której rozsypał mi się system z powodu usunięcia czegoś co nie powinno być usunięte co nie znaczy, że się nie może tak zdarzyć. Czym bardziej rozbudowany system tym większe prawdopodobieństwo.

Jak sobie coś przypomnę to dopisze ;)

W następnych częściach dalsze ekstremalne przyspieszanie programów oraz optymalizowanie komponentów komputera. Już wkrótce... Odwiedzaj często ten blog a będziesz na bieżąco.

Pozdrawiam

Uzupełnienie
Można jeszcze bezpiecznie usunąć, oczywiście jeśli nie używamy:
- gnome-mag, ntfs-3g, powernowd, example-content, espeak, espeak-data, seahorse, seahorse-plugin, apport, apport-gtk, cupsddk, cupsddk-driver, dcraw, eog, gdebi-core, gg2core-bin
- oraz wszelkie drukarkowe, skanerowe, bluetooth'owe rzeczy, których nie używamy, po tych zabiegach zrobi nam dodatkowe miejsce
UWAGA: zostawiamy pliki, które jako zależności chcą wywalić ubuntu-standard ubuntu-minimal i ubuntu-desktop

26 lutego 2009

Nordic Walking

Chodzi sobie taki jeden z drugim, wymachuje kijkami i kończynami, i przy tym wygląda jak głupek. Tak ogólnie mówi się o ludziach uprawiających ten rodzaj sportu. Czy aby na pewno nie ma sensu w "robieniu z siebie wariata"? Poświęcę kilka artykułów na ten temat aby nakreślić choć trochę temat niezorientowanym, może w przyszłości zaakceptują tą formę spędzania wolnego czasu na łonie natury. Kiedyś piłka nożna też wydawała się dla ludzi idiotyzmem - ganiać po placu i kopać w kawałek skóry w kształcie kuli czy co tam na początku było. Jak wszystko przychodzi z czasem. Zaczynam więc zbierać swoje materiały do kupy i lada dzień pojawi się coś na ten temat.
Narka

UPDATE:
część 1

część 2

Ile jest dla Ciebie warte zdrowie?

Jak to w życiu bywa człowiek chce poprawić przyrodę i wymyśla różne specyfiki np. tabletki aby to w jedną stronę (np. na sen) lub w drugą (na zaburzenie snu np. dla uczących się) uszczęśliwić człowieka.Nie wspominając o samo zatruwaniu takim czymś jak narkotyki, dopalacze itd. Czy aby na pewno? Odpowiedzcie sobie sami. Według mnie to błędne koło. Łykamy "witaminki", w jedzeniu pełno konserwantów, powietrze, gleba i woda nie najczystsza. Później, po latach na kilka nie wyjaśnionych dolegliwości z przed lat szukamy lekarstwa i ponownie szpikujemy się chemią. Jesteśmy jednym wielkim wysypiskiem odpadów chemicznych zatruwających nasze ciała. Wystarczy jednak dostarczyć organizmowi odpowiednich produktów niezbędnych do życia i to w najwartościowszej postaci aby organizm przez lata funkcjonował normalnie i oczyszczał się z naszą pomocą. Można przy pomocy odpowiedniego serwowania posiłków stymulować (wytwarzać w organizmie odpowiednie substancje) pewne zachowania np. łatwiejsze usypianie, w ciągu dnia aktywność, w sporcie wytrzymałość i energię itd. Pamiętajcie, że co jecie i pijecie to Was buduje (lub rujnuje). Wiem, słyszałem to nie raz, że na coś zawsze trzeba umrzeć. Owszem, ale ja wolę tą drugą drogę czyli umrzeć nie po kilku/kilkudziesięciu latach męczarni z powodu jakichś dolegliwości. Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Teraz modne jest wszystko z ameryki, włącznie z jedzeniem "śmieciowatym" (czipsy, hotdogi, ogólnie fastfood). Oglądnij sobie statystyki zachorowalności, otyłości itd z tego kraju to przekonasz się co to jest warte. Postaram się w ramach wolnego czasu opisać trochę te sprawy. A tym czasem...

By, by

25 lutego 2009

SIS 761/762 1280x800 Ubuntu 8.10

Hello everybody

W dzisiejszej części mam dla Was niespodziankę!!!
Uruchamiamy jak dotąd niemożliwą do osiągnięcia na naszym sprzęcie rozdzielczość 1280x800 pod Ubuntu 8.10 (wzwyż nie testowałem jeszcze) już testowane.

Ok, to do roboty. Szybko i treściwie.

1. Zaciągamy sterowniki stąd.
2. Rozpakowujemy ściągnięty plik i nadajemy mu prawa wykonywalności.

sudo chmod +x ./sis_vga_drv_161208-Ubuntu810.run

(ściągnięty sterownik powinien automatycznie wylądować w folderze /usr/lib/xorg/modules/drivers/ zamieniając oryginalny plik "sis_drv")

3. Wklejamy jako admin do /etc/X11/xorg.conf taką zawartość


# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier "Card0"
Driver "sis"
VendorName "Silicon Integrated Systems [SiS]"
BoardName "771/671 PCIE VGA Display Adapter"
Card "** SiS (generic) [sis]"
BusID "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Generic LCD Display"
Modelname "LCD Panel 1280x800"
Horizsync 31.5-50.0
Vertrefresh 56.0 - 65.0
modeline "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
modeline "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
modeline "1280x768@60" 80.14 1280 1344 1480 1680 768 769 772 795 -hsync +vsync
modeline "1280x720@60" 74.48 1280 1336 1472 1664 720 721 724 746 -hsync +vsync
modeline "1280x800@60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -hsync +vsync
# HorizSync 30-107
# VertRefresh 50-185
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
# Defaultdepth 24
# SubSection "Display"
# Depth 24
Virtual 1280 800
# Modes "800x600@60" "1280x768@60" "800x600@56" "1280x720@60" "1280x800@60"
EndSection

4. Restartujemy X-y
5. Cieszymy się nową roździałką

Zapraszam do oceniania mojego nowego (3 dniowego, jeszcze nieznanego) Bloga w którym będę umieszczał takie i nie tylko takie ciekawostki. Jeśli masz Bloga albo stronę www o podobnej tematyce umieść proszę linka do mojego Bloga. W ten sposób będzie on bardziej znany i więcej ludzi z problemami linuksowymi będzie zadowolonych z używania tego darmowego systemu operacyjnego. To mój wkład w Open Sources.
Pa

23 lutego 2009

SIS 761/762 1280x800 Ubuntu 8.04

Jak obiecałem na początek krótki art jak poradzić sobie z rozdzielczością pod Ubuntu/Kubuntu 8.04.x prawdziwe 1280x800 ;)

Jak uruchomić 1280x800 pod wersje 8.10 w tutaj.

1. Na początek ściągnij sterowniki stąd
2. Rozpakowujemy (jako root) wcześniej ściągnięte sterowniki do folderu /usr/lib/xorg/modules/drivers/ zamieniając oryginalny plik "sis_drv" (jak chcesz kopie możesz sobie zostawić)
3. Edytujemy (jako root) xorg.conf znajdujący się w /etc/X11/ (kopie sobie zostaw jak chcesz) i wklepujemy/kopiujemy:


# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "pl"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection


Section "InputDevice"
Identifier "Synaptics Touchpad"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents" "true"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "HorizEdgeScroll" "0"
EndSection

Section "Device"

Identifier "Card0"
Driver "sis"
VendorName "Silicon Integrated Systems [SiS]"
BoardName "771/671 PCIE VGA Display Adapter"
Card "** SiS (generic) [sis]"
BusID "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Generic LCD Display"
Modelname "LCD Panel 1280x800"
Horizsync 31.5-50.0
Vertrefresh 56.0 - 65.0
modeline "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
modeline "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
modeline "1280x768@60" 80.14 1280 1344 1480 1680 768 769 772 795 -hsync +vsync
modeline "1280x720@60" 74.48 1280 1336 1472 1664 720 721 724 746 -hsync +vsync
modeline "1280x800@60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -hsync +vsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 1280 800
Modes "800x600@60" "1280x768@60" "800x600@56" "1280x720@60" "1280x800@60"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
screen 0 "Default Screen" 0 0
Inputdevice "Synaptics Touchpad"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "v4l"
EndSection
Section "device" #
Identifier "device1"
Boardname "vesa"
Busid "PCI:1:0:0"
Driver "vesa"
Screen 1
EndSection
Section "screen" #
Identifier "screen1"
Device "device1"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor1"
EndSection
Section "monitor" #
Identifier "monitor1"
Gamma 1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection



4. Restart X-ów i cieszymy się nową rozdziałką ;)

Hasee q540s tani laptop z Biedronki cz. 1

Wielu z was zakupiło taki sprzęcik jak w tytule. Sprzęt wg. mnie super jak na domowe standardowe zastosowanie czyli net, biuro, multimedia. Wiem mógłby być lepszy ale cóż, każdy wiedział co kupuje a za taką cenę to nie najgorszy sprzęt. Mam tą świadomość ale jak wyżej napisałem wiedziałem co brałem ponieważ i ja jestem szczęśliwym (naprawdę ;) posiadaczem takiego sprzętu. Linuksa używam od dłuższego czasu, więc to nie sprawia problemu. Na Windowsa nie będę zmieniał , bo nie mam i do niczego nie jest mi nie potrzebny, Linuks spełnia moje oczekiwania w 100% a pirata nie będę używał. Cenie sobie wolność pod każdym względem także w wyborze OS a skoro mi wystarcza to po co przepłacać ;) Poza tym to co można w Linuksie zrobić to nawet nie jesteście w stanie ogarnąć swoimi umysłami ;) ja zresztą też ale nie o to mi chodziło lecz o to co z tych rzeczy nie zrobisz w Windows tzn. zrobisz ale zajmie Ci to "miesiąc" a mi jeden dzień (na napisanie skryptu, który to odwali za mnie brudną robotę gdy ja będę popijał ciepłą zieloną herbatę ;). Nie chodzi o wszczynanie kolejnej wojny ale o fakty. Używam Linuksa o 1999r a od 2000r tylko jego i jednego żałuję, że moje pierwsze podejścia do tego systemu (gdzieś koło 1996-97r) zakończyły się fiaskiem. Nie żebym sobie nie radził czy coś, po prostu wtedy jeszcze nie był na tyle użyteczny (jeśli chodzi o X-y) aby go zastosować do domu na desktop. Od razu uprzedzam komentarze do tego wpisu. Wiem co mówię, zaczynałem od Atari końcówka lat 80, następnie Amiga 500 (w tej okolicy pojawiły się pierwsze PC ale jeszcze niewiele użyteczne jako desktop), kolejna Amiga 1200, PC 386 z DOS, Windows 3.1 itd mam kontakt z Windowsami po dzień dzisiejszy i zawsze zagłębiałem się w system a nie tylko go używałem. Informatykiem jestem z zamiłowania od najmłodszych lat. Do dziś pamiętam prawie wszystkie komendy DOS które się wbijało z palca i widząc w pracy dzisiejszych informatyków w podobnym wieku (nie wszyscy), którzy coś klikają i próbują sobie przypomnieć jak to się kopiowało w DOS bo a kurat jest potrzeba uśmiecham się w duszy.

OK, wracając do sprzętu... Odpala szybko, trochę można go jeszcze stuningować i będzie pierwsza klasa. Postanowiłem dokonać kilka wpisów odnośnie przystosowania Hasee do Waszych/moich oczekiwań. Możecie uczyć się na moich błędach, ja będę rozwalał system a Wam będę podsuwał gotowce. Co Wy na to? Jako, że jestem poniekąd informatykiem z zawodu (nie wykonuje go ale jeśli ktoś zaproponuje mi pracę za godziwe wynagrodzenie to pomyśle) postaram się wszystkim odwiedzających mojego Bloga nakreślić co i jak aby z naszej biedronki zrobić co najmniej harta ;)

Na czasie sklecę co nieco i może jutro będzie już jakiś wpis. Oczekujcie więc z niecierpliwością na art.
Hejka

Pierwszy wpis

Witam wszystkich. Będę tu umieszczał wpisy o swoich przemyśleniach, o moim hobby i innych bardziej lub mniej ale zawsze istotnych rzeczach. Będą to wpisy umieszczane niezbyt systematycznie ale za to bardzo interesujące, więc warto już teraz dodać mojego bloga do ulubionych ;)
Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę miłej lektury. aaceb7fef34da5048a15e97ef8d06a25