Twoja wyszukiwarka

Wyniki wyszukania

27 lutego 2009

Ekstremalne odchudzanie - optymalizacja Ubuntu cz.1

Myk ten działa również na nowszych wersjach 8.10 i 9.04... Generalnie nie ruszamy niczego co chce w ramach zależności wywalić ubuntu-standard ubuntu-minimal i ubuntu-desktop.Nie będzie to artykuł o cud diecie ale zapewne kiedyś napiszę coś na ten temat. Tą część artykułu poświęcę różnym formą oczyszczania, przez co nasz system nieco się odchudzi i może troszkę przyspieszyć zwłaszcza jeśli mamy małe dyski a na pewno pomoże utrzymać porządek.

Po instalacji, zanim uaktualnimy nasz system, warto wcześniej zrobić "odkurzanie" systemu aby nie ściągały nam się niepotrzebne megabajty z netu. Każdy nieużywany program w systemie jeśli będzie dostępna dla niego poprawka lub nowsza wersja dociągać ją będzie z netu. Zaoszczędzimy czas, pieniądze, energię, przyczynimy się do mniejszej emisji CO2 i zadbamy w ten sposób o nasze środowisko i co najważniejsze będzie nam się dobrze i przyjemnie pracowało.

Opisy czyszczenia Ubuntu i pochodnych można znaleźć porozrzucane w sieci, niemniej zbiorę je w całość i uzupełnię te opisy o działania, które inni nie opisują a system dzięki nim może jeszcze schudnąć o ponad 300MB. Na koniec uwaga żeby nie było jak coś usuniesz co nie powinieneś.

UWAGA: Mój system pracuje stabilnie i ma się dobrze ;) jeśli wykonasz wszystko według opisu podobnie powinno być u Ciebie. Jeśli nie wiesz co robisz to uważnie postępuj według opisu albo zrezygnuj z działania. Zachowuj kopie plików konfiguracyjnych w razie jak by się coś stało i czytaj wyskakujące komunikaty o niespełnionych lub usuwanych zależnościach. Wszystkie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. W artykule jako edytora używamy gedit i apt-get do instalacji paczek. O Synapticu tylko wspomniałem jak go używać z wymienionymi tu programami i zamieściłem poglądowe screeny do opisów usuwania zbędnego oprogramowania. Lista plików do usunięcia widoczna na screenach zaznaczona na czerwono, jak to w Synapticu. Klikając powiększamy screeny. Na końcu zamieszczę plik eksportu wszystkich plików do usunięcia oraz do instalacji lokalizacji pl.

Na początek proponuję instalację dwóch paczek deborphan i localepurge. Localepurge po instalacji wyświetli okienko w którym zaznaczamy naszą lokalizację jaką używamy w systemie dla pl zaznaczamy pl_PL, pl_PL.UTF-8. Jeśli ktoś używa innego języka to zaznaczamy odpowiednie pola. Od tej pory podczas instalacji dowolnego programu localepurge będzie czyścił nasz system z niepotrzebnych języków utrzymując automatycznie porządek i zwalniając miejsce na dysku. Jeśli ktoś lubi wersje klikaną pod Gnome ściągamy nakładkę pod orphaner - gtkorphan.

sudo apt-get install deborphan localepurge gtkorphan

Jeśli zajdzie w przyszłości potrzeba przeedytować ustawienia localepurge, robimy to w pliku

sudo gedit /etc/locale.nopurge

Czasami na dysku zostają niepotrzebne biblioteki po usuniętych programach, które w ramach zależności zostały zainstalowane. Aby nasz system oczyścić z już niepotrzebnych plików, okresowo po usuwaniu programów możemy sprawdzić czy coś po sobie nie zostawiły. Do tego służy drugi z tych plików deborphan. Użyjemy go dopiero jak pousuwamy wszystkie zbędne programy.

Teraz zainstalujemy polska lokalizację Gnoma, Openoffice i słowniki (z zależnościami) jeśli jeszcze jej nie masz.

sudo apt-get install language-pack-gnome-pl language-pack-pl language-support-pl language-support-translations-pl



Przystępujemy do usunięcia niepotrzebnych programów. Z tych usuń tylko te, których nie będziesz używać. Każdy ma jakieś ulubione, jeśli któryś z nich jest na liście pomiń go. Użyjemy do tego Synaptica bo łatwiej się wyszukuje przy takiej ilości plików.

Jeśli używasz tylko polskiej lokalizacji niepotrzebne Ci będą:
Synaptic -> Szukaj -> en es de bn pt xh za au



Jesli masz Hasee i nie używasz tych plików to zaznaczaj:
Synaptic -> Szukaj -> nvidia fglrx compiz



Teraz usuniemy niepotrzebne sterowniki xorg bo takich kart nie ma w naszym Hasee
Synaptic -> Szukaj -> xserver-xorg-video



Pozostałości po językach i prog do zdalnego łączenia
Synaptic -> Szukaj -> rdate wamerican wbritish



Reszta programów i chińskie/tajskie krzaczki, przypominam jeśli coś z tego używasz pomiń to
Synaptic -> Szukaj -> tracker totem tomboy ttf
UWAGA: zostawiamy libtotem-plparser12



Synaptic -> Szukaj -> evolution ekiga pidgin
UWAGA: zostawiamy evolution-data-server-common



Synaptic -> Szukaj -> orca rhythmbox gimp
UWAGA: zostawiamy libgimp2.0 gimp-help-common gimp-help


Synaptic -> Szukaj -> transmission games



Synaptic -> Szukaj -> brltty gnome-pilot



Synaptic -> Szukaj -> splix vino vinagre rdesktop tsclient



Synaptic -> Szukaj -> libmono0 mono-common f-spot



Dla spokoju i dobrego nawyku czyścimy cache ściągniętych plików i wywalamy z systemu nieużywane pozostałości. Na końcu uruchamiamy orphaner, zaznaczam w nim wszystkie osierocone biblioteki. Po usunięciu mogą pojawić się nowe, więc usuwamy tak do skutku aż lista się nie wyczyści.
UWAGA: Usuwamy wszystko „z głową”, czasem deborphan może błędnie oznaczyć niektóre pakiety oraz samodzielnie skompilowane paczki za zbędne.


sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove -purge
sudo orphaner


lub

sudo gtkorphan jeśli instalowaliśmy nakładkę graficzną

Po tych operacjach mamy blisko 700MB zwolnionego miejsca co widać na dolnym pasku w Synapticu!!!

Możemy także utworzyć własny filtr w Synapticu jeśli na co dzień używamy właśnie jego. Uruchamiamy menedżer pakietów Synaptic, otwieramy okno filtrów (Ustawienia-Filtry) i tam wybieramy Nowy wpisujemy np. Osierocone i na karcie Stan pozostawiamy zaznaczone tylko jedną opcję: osierocone. Od tej chwili w głównym oknie widoczna jest opcja Własne Filtry a w środku stworzony filtr Osierocone. Teraz już można przejrzeć paczki, które zostały uznane za zbędne w Synapticu. Skoro mowa o Synapticu, co jakiś czas, możemy sprawdzić, czy nie pojawiła się opcja "Nie zainstalowane (pozostałości po konfiguratorze)". Jeśli mamy coś takiego, zaznaczamy wymienione tam pakiety i usuwamy zaznaczając opcję usunięcia wraz z plikami konfiguracyjnymi. Jeśli brak takie pozycji, oznacza to, że w naszym systemie nie ma tego typu zbędnych plików.

Jeśli już wszystko wyczyściliśmy możemy zainstalować program nadzorujący zależności instalowanych programów. Kiedy odinstalujemy aplikację, program sprawdzi czy nie zostały pozostawione jakieś zależności lub osierocone pakiety i zaproponuje usunięcie. Instalujemy debfoster, wpisując w terminalu:

sudo apt-get install debfoster

Tworzymy początkowy plik nadzorczy:

sudo debfoster -q

Nakazujemy aby system stosował się do stworzonego pliku nadzorczego:

sudo debfoster -f

Możemy nakazać także aby przy pewnych plikach nie majstrował jeśli nie mamy w planach ich odinstalować. Edytujemy plik nadzorczy i usuwamy te pakiety z listy:

sudo gedit /var/lib/debfoster/keepers

Osierocone pakiety lub pliki zależności do usunięcia sprawdzamy komendą:

sudo debfoster

Do wyboru mamy także program Wajig, konsolowe narzędzie współpracujące w systemie z apt, apt-cache, dpkg, skryptami /etc/init.d i innymi.

Instalujemy wajig oraz graficzny interfej gjig jeśli ktoś lubi klikać:

sudo apt-get install wajig gjig

Aby zobaczyć osierocone paczki wybieramy "Orphans".

Jak widać mamy dużo narzędzi do odszukiwania tego typu plików. Można porównując wyszukane paczki przez te programy, weryfikować, przynajmniej na początku, te pewniejsze paczki do usunięcia. Ja osobiście używam tylko deborphan i jak dotąd nie zdarzyła mi się sytuacja, w której rozsypał mi się system z powodu usunięcia czegoś co nie powinno być usunięte co nie znaczy, że się nie może tak zdarzyć. Czym bardziej rozbudowany system tym większe prawdopodobieństwo.

Jak sobie coś przypomnę to dopisze ;)

W następnych częściach dalsze ekstremalne przyspieszanie programów oraz optymalizowanie komponentów komputera. Już wkrótce... Odwiedzaj często ten blog a będziesz na bieżąco.

Pozdrawiam

Uzupełnienie
Można jeszcze bezpiecznie usunąć, oczywiście jeśli nie używamy:
- gnome-mag, ntfs-3g, powernowd, example-content, espeak, espeak-data, seahorse, seahorse-plugin, apport, apport-gtk, cupsddk, cupsddk-driver, dcraw, eog, gdebi-core, gg2core-bin
- oraz wszelkie drukarkowe, skanerowe, bluetooth'owe rzeczy, których nie używamy, po tych zabiegach zrobi nam dodatkowe miejsce
UWAGA: zostawiamy pliki, które jako zależności chcą wywalić ubuntu-standard ubuntu-minimal i ubuntu-desktop

1 komentarz:

  1. Spisałem kilka własnych rad dotyczących optymalizacji Ubuntu - zapraszam do lektury ;)
    http://ebloog.pl/przyspieszamy-ubuntu/

    OdpowiedzUsuń